Ajankohtaista Chaodasta 17.2.2011

Populuksen salkussa oleva Kiinan suurin vihannesyhtiö Chaoda on 15. helmikuuta tehnyt pörssitiedotteen ja kertonut maksaneensa 14. helmikuuta 200 milj. USD bondin takaisin bondin haltijoille. Tämä oli yllättävä tieto ja myönteinen uutinen.

Yhtiön osake on yhä varovaisuuden periaatteen mukaisesti arvostettu nollaan Populuksen salkussa. Seuraamme tarkoin tilanteen kehittymistä. Yhtiöltä odotetaan edelleen yhtiön yhdessä tilintarkastajien kanssa laaatimaa raporttia vastineeksi väärinkäytönsyytöksiin. Osakkeen treidaus on yhä keskeytettynä Hongkongin pörssissä ja yhtiön kesäkuussa 2011 päättyneen tilikauden tilinpäätösta ei ole julkistettu. Ohessa tiedote.

Chaodan tiedote

- - - - -

 

Muutos Chaodan arvostukseen 19.12.2011

PYN Rahastoyhtiön hallitus on kokouksessaan 15.12.2011 päätynyt ratkaisuun, että Chaodan osake arvostetaan Populuksen salkussa varovaisuuden periaatetta noudattaen 0 arvoiseksi, ennen kuin tiedämme virallisesti jotain olennaista muuta, minkä perusteella arvostusta voitaisiin muuttaa ylöspäin.

Lisätietoa:

Kiinan pääministeri tutustui Chaodan tuotantolaitokseen Zhangbeissa

Chaodan vastine Next-lehden artikkeliin

Hong Kongin pörssin tiedote Chaodan sisäpiiririkkomuksesta

Chaodan vastine sisäpiiririkkomukseen

Chaodan ilmoitus tilinpäätöksen myöhästymisestä

Macquarien raportti

Chaodan yhtiökokouskutsu

 

- - - - -

 

Timo Valtonen myyntijohtajaksi PYN:lle

Timo Valtonen on aloittanut myyntijohtajana PYN Rahastoyhtiössä 18.11.2011 vastaten Eliten ja Populuksen myynnistä. Timon tavoittaa sähköpostitse (etunimi.sukunimi@pyn.fi) ja puhelimitse (09-270 70404 tai 044-330 0639).

 

- - - - -

 

Our Asia -tilaisuus 31.5.2011

PYN Rahastoyhtiö järjesti Our Asia -tilaisuuden 31.5.2011 Suomenlinnassa. Kiitos kaikille osallistujille.

Ohessa pdf-muodossa tilaisuudessa esitellyt yrityspresentaatiot.

Our Asia tiivistetyt yritystiedot (suomeksi)

Erawan Group

Pacific Andes

Leisure & Resort

Hopefluent

China Essence